Staff Governors

Mr Ingall
Term of office expires on: Ex-officio
Sub-committees:
Finance
,
Personnel
,
Pay Panel
,
Strategic Positioning Group
Mr Protherough
Term of office expires on: 21 September 2019
Sub-committees:
Finance
,
Strategic Positioning Group

Associate Members

Ms Oatridge
Term of office expires on: 2 June 2021
Sub-committees:
Standards
,
Strategic Positioning Group

Foundation Governors

Dale Gingrich
Term of office expires on: Ex-officio
Sub-committees:
Personnel
,
Pay Appeals
,
Staff Dismissal
,
Head Teacher Appraisal Group
,
Pupil Discipline
Diana Thompson
Term of office expires on: 3 December 2018
Sub-committees:
Personnel
,
Head Teacher Appraisal Group
,
Complaints
,
Standards
,
Pupil Discipline
Mrs Swan
Term of office expires on: 9 September 2017
Sub-committees:
Standards
,
Link Governor
,
Inclusion Governor

Co-opted Governors

Ian Broome
Vice-Chair of Governors
Term of office expires on: 6 July 2021
Sub-committees:
Health and Safety Group
Chair
,
Pay Appeals
,
Staff Dismissal
,
Joint Steering Group Governor
,
Local Collaborative Company Representative
,
Complaints
,
Pupil Discipline
,
Strategic Positioning Group
Nicky Smith
Term of office expires on: 20 September 2018
Sub-committees:
Personnel
,
Head Teacher Appraisal Group
,
Strategic Positioning Group
Chair
Mandi Matthews
Term of office expires on: 14 October 2017
Sub-committees:
Strategic Positioning Group
,
Standards
Steph Rew
Term of office expires on: 5 February 2017
Sub-committees:
Personnel

Parent Governors

David Finlay
Term of office expires on: 10 October 2019
Sub-committees:
Standards
,
Finance
,
Pay Panel
,
Sports Premium Governor
Simon Wratten
Term of office expires on: 1 September 2018
Sub-committees:
Finance
Chair
,
Strategic Positioning Group
,
Pay Appeals
,
Complaints
Toby Bennett
Term of office expires on: 10 October 2019
Sub-committees:
Finance
Jane Labuda
Term of office expires on: 1 December 2019
Sub-committees:
Strategic Positioning Group
Amy Herbert
Term of office expires on: 1 February 2021
Sub-committees:
Standards
,
Pupil Premium Governor
,
Children's Centre Governor

Local Authority Governor

John Jackson
Chair of Governors
Term of office expires on: 27 November 2020
Sub-committees:
Standards
,
Personnel
Chair
,
Strategic Positioning Group
,
Pay Panel
Chair

Clerk to the Governing Body

Ruth Morrison
Term of office expires on: Ex-officio
Sub-committees: